SSS

Uzaktan eğitim öğrencisi, örgün öğretime devam eden diğer öğrencilerin sahip olduğu haklardan yaralanabiliyor mu (Yerleşkedeki sosyal imkânlar, kütüphane, spor tesisleri, askerlik tecili, transkript vb.)?

Uzaktan eğitim öğrencisi, bir Maltepe Üniversitesi öğrencisinin sahip olduğu hakların tamamına sahiptir.

Kesin Kayıt yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir?

Programa kesin kayıt için gerekli belgeler programların web sitesinde yer alan Başvuru ve Ücret bölümünde yer almaktadır.

Mezun olduğum zaman diplomamda 'Uzaktan Eğitim' ibaresi yer alacak mı?

Yüksek Öğretim Kurumu'nun aldığı karar doğrultusunda 2017-2018 Akademik Yılından itibaren kayıt olan öğrencilerin alacağı diplomalarda Uzaktan Öğretim ibaresi yer alacaktır.

Programların ücreti nasıl tahsil edilecek?

Eğitim ücretleri kayıt esnasında peşin olarak ya da kredi kartına 12 taksit şeklinde tahsil edilecektir. Dileyen öğrenciler isterlerse banka kredisi ile de eğitim ücretlerini ödeyebilirler.

Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans ara dönemde öğrenci alıyor mu?

Programa ara dönemde YÖK onay verdiği takdirde öğrenci alınmaktadır. Ocak ayında internet sitemizi kontrol ederek duyuruları takip etmeniz gerekmektedir.

Mezun olunca nasıl bir diploma alınır?

Programı başarıyla bitiren öğrenciler, YÖK onaylı T.C. Maltepe Üniversitesi diploması almaya hak kazanırlar. Maltepe Üniversitesi Bologna Süreci kapsamında Avrupa Komisyonuna yapmış olduğu başvuru sonucunda 2012 yılında AKTS Etiketi ve Diploma Eki Etiketleriyle ödüllendirilmiştir.

Programların süresi ne kadardır?

Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans normal süresi iki yarıyıldır. Mezun olunamaması durumunda bir döenm uzatma hakkınız bulunmaktadır.

Programda devam mecburiyeti nedir?

Programda derslere devam mecburiyeti yoktur. Dersler canlı yapılmaktadır. Giremediğiniz derslerin kayıtlarını 7/24 sisteme giriş yaparak izleyebilirsiniz.

Her dönem kayıt yenilemek zorunlu mudur?

Öğrenciler her dönem kayıt yenilemek ve ders seçmek zorundadır.

Tezsiz Yüksek Lisans programında dönemi bitirmek için geçme notu var mıdır?

Programımızda dönemi bitirmek için herhangi bir geçme notu yoktur. Programdan mezun olabilmek için minimum 4 üzerinden 2.50 ortalamaya sahip olmak gerekir.

Programı izlemek için hangi düzeyde bilgisayar bilgisi gerekli midir?

İnterneti günlük yaşamında kullanabilenler, temel bilgisayar kullanım bilgisiyle mevcut programı rahatlıkla takip edebilirler.

Programda eğitimin işleyiş şekli nasıldır?

Dersler saat 20:00 - 23:00 saatleri arasında canlı sanal sınıf şeklinde olacaktır. Dersler kayıt edilecektir, daha sonra tekrar izlenebilecektir. Ara sınavlar internet üzerinden, final sınavları kampüste yapılmaktadır. Dersi veren öğretim görevlisi belirli zamanlarda proje ya da ödev verebilecek, öğrenciler de hazırlamış oldukları bu ödev ya da projeleri Öğretim Yönetim Sistemi (MUDES) üzerinden sisteme yükleyebileceklerdir. Öğrenciler her türlü ders materyaline MUDES üzerinden ulaşabileceklerdir.

Bir sonraki haftanın derslerine geçildiği zaman önceki haftanın dersleri silinecek mi?

Haftalar ilerledikçe eski haftaların dersleri sistemde kalacaktır. Dönem içerisinde istendiğinde eski haftalara dönüp derslere tekrar bakılabilir.

Programda ders veren öğretim elemanlarıyla iletişime geçilebiliyor mu?

Öğrenim Yönetim Sistemi (MUDES) 'ne bağlanarak buradaki mesajlaşma sistemi sayesinde öğretim elemanlarına e-posta gönderir gibi mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca canlı e-Sınıf derslerinde öğretim elemanlarıyla karşılıklı olarak sesli ve görüntülü iletişime geçme imkânı mevcuttur.

Uzaktan eğitim programını izlerken üniversiteye gelinmesine gerek var mı?

Uzaktan eğitim programında; kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonu final sınavlarına girmek dışında herhangi bir şekilde üniversiteye gelinmesine gerek yoktur.

Lisansüstü programlarda sınav ve değerlendirme nasıl yapılır?

Uzaktan eğitim programlarında ara sınav ve dönem sonu final sınavları olmak üzere iki tür sınav vardır. Ara sınav yerine proje ya da ödev verilebilir. Her iki durumda da sınav ya da projenin o dersin genel not ortalamasına etkisi %20’yi geçemez. Dönem sonu final sınavının ağırlığı % 80’den az olamaz.

Ara sınavlar internetten online (canlı) olarak, dönem sonu sınavları ise, Maltepe Başıbüyük yerleşkesinde önceden belirlenecek bir tarihte (Cumartesi ve Pazar) gözetmen denetiminde yapılacaktır.

Final tarihleri ne zamandır?

Programların tüm önemli tarihleri web sitesinde yer alan Akademik Takvim bölümünde yer almaktadır.

Sınav sonuçlarını nasıl öğrenebiliriz?

Sınav sonuçları MUBİS üzerinden yayınlanacaktır. http://mubis.maltepe.edu.tr/

Sınav için üniversiteye geldiğimde üniversitenin barınma olanaklarından faydalanabilir miyim?

Üniversitemizin Başıbüyük kampüsünde MARMA OTEL'i bulunmaktadır. Öğrencilerimi, final sınavları süresince kontenjan dâhilinde ön rezervasyon yapmak şartıyla ücret karşılığı otelimizde kalabilirler. http://www.marmaotel.com/

Bütünleme hakkı var mı?

Hayır. Final sınavlarına sağlık nedenleriyle katılamayan öğrenciler için mazeretlerini belirten raporlarını ibraz etmeleri durumunda Enstitü Yönetim Kurulunda değerlendirilerek mazeret sınavı hakkı verilebilmektedir.